Jak zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad i nasz codzienny jadłospis będzie w pełni zbilansowany. 

Co jeść każdego dnia?

Podstawą naszego jadłospisu powinny być świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Na przykład pieczywo razowe czy kasze. Tego typu produkty zapewnią nam uczucie sytości na kilka godzin. Dodatkowo produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik, nie ma on co prawda zbyt wielu wartości odżywczych, jednak poprawia pracę naszych jelit. Dzięki niemu nie będziemy musieli borykać się z nieprzyjemnymi zaparciami. Nie możemy zapominać o białku. Wybierajmy raczej chude mięso i ryby. Wegetarianie i weganie mogą je zastąpić na przykład tofu czy strączkami.

Jeśli chodzi o przekąski to szukajmy zdrowszych alternatyw dla słonych przekąsek i słodyczy. Dobrym wyborem są suszone owoce, orzechy czy gorzka  czekolada. Tego typu produkty mają sporo kalorii, jednak są też bogate w witaminy i minerały. Możemy też sięgnąć o świeże warzywa i owoce.  Ale co zrobić, jeśli nie możemy ich zabrać ze sobą. Na przykład w podróż?  takim przypadku doskonale sprawdzą się musy owolovo. Musy są lekkie, dobrze zapakowane. Bez problemu możemy je zabrać ze sobą do pracy czy do szkoły. I co najważniejsze do ich przechowywania nie jest potrzebna lodówka.

Jak jeść zdrowo?

To jak jemy jest równie ważnej jak to, co jemy.  Po pierwsze starajmy się ustalić sobie stałe pory posiłków, dzięki temu unikniemy gwałtownych spadków. Energii, ominie nas chęć na podjadanie. Pamiętajmy, że nawet najzdrowsze przekąski nie zastąpią nam pełnowartościowego posiłku. Po trzecie, głodówka to zdecydowanie zły pomysł. Jeśli przez cały dzień będziemy pościć, to na kolację zjemy zdecydowanie zbyt dużo. To niekorzystnie wpływa na nasz metabolizm, który w takich sytuacjach będzie zwalniał, a my będziemy tyć. Kiedy należy zjeść ostatni posiłek? O 18? Nie koniecznie… Kolację najlepiej zjeść niej więcej trzy godziny przed snem. A zatem jeśli chodzimy spać o 21, to możemy zjeść kolację o 18. Jeżeli udajemy się spać później, prawdopodobnie jeszcze zdążymy zgłodnieć.

About the Author

You may also like these